Çağrı Merkezi :   444 9 559


Sıkça Sorulan Sorular
Sayısal takograf nedir?

Sayısal takograf karayolu ile yolcu ve eşya taşımacılığı yapan ticari araçlarda kullanılan bir kontrol cihazı olup; temelde yazıcı içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar için iki yuva ve ekrandan oluşur. Güvenli bir sensör üzerinden vites kutusuna bağlanır. Araçtaki takograf cihazı sistemin beynidir. Yığın belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 ay boyunca tutabilme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda polis tarafından ulaşılmak istendiğinde, hatalara ilişkin bilgileri, sistemi tahrif etmeye yönelik girişimleri, hız sınırı ihlallerini, kalibrasyon ayrıntılarında hafızasında tutar. Sayısal takograf akıllı kartlarla çalışır. Sürücüler, şirketler(operatörler), servisler(takograf kalibrasyon merkezleri) ve denetim görevlilerinin(Polis gibi ) özel ihtiyaçlarına göre ayrı akıllı kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takograf cihazındaki bilgilere ulaşma ve/veya kullanma olanağı sağlar.Araçtaki takograf cihazı düzenli olarak kontrol edilmeli midir?

Evet. Sayısal takograflar onaylı servisler tarafından en azından 2 yılda bir kontrol edilmelidir.Sayısal takograf kullanmak ne zamandan beri zorunlu hale gelmiştir?

Sayısal takograf, AB’de 1 Mayıs 2006’dan beri tüm yeni kayıt olmuş araçlarda zorunludur. Bu tarihten önce kayıt olmuş ve analog takograf takılı araçlar için herhangi bir uyarlama zorunluluğu yoktur. Ülkemiz gibi AETR anlaşmasına taraf ülkelerde ise söz konusu uygulama 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir.Sayısal takograf uygulamasının zorunlu olduğu, AETR anlaşmasına taraf ülkeler hangileridir?

Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İsveç, İsviçre, İspanya, İtalya, Karadağ, Kazakistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Luksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Monako, Norveç, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, YunanistanYurtdışı taşımacılık yapan araçlarımızda yurtdışında arıza halinde servise gittiklerinde servis test kartıyla deneme yapıyor. Servis kartıyla test sürüşü yapılıyor mu?

Kapsam dışı seçeneği ile araç kullanılabilir. Araçta tutanak bulundurması kaydıyla, Polis ceza kesmeyecektir.Kartlar ne kadar süre için geçerlidir?

Sürücü ve şirket kartları beş yıl, denetim kartları iki yıl ve servis kartları bir yıl geçerli olacaktır.Kartlar için başvuru ücretleri nedir?

Sürücü kartları 130 TL, şirket ve servis kartları 400 TL’dir.Sürücü kartım hatalıysa, kaybolursa veya çalınırsa ne olur?

Sürücü, kartın kaybolması, çalınması ya da hatalı olduğunun fark edilmesi halinde 7 takvim günü içerisinde yeni kart için başvurmalıdır. Kart verme otoritesi geçerli bir başvuru aldığı andan itibaren 5 gün içerisinde yeni bir kart vermekle yükümlüdür. Bu esnada sürücü yolculuğunun sonunda araçtaki takograf cihazında kaydedilen sürüş ve dinlenme sürelerinin çıktılarını almalı, kişisel bilgilerini ekleyip çıktıları imzalamalıdır. Sürücünün 15 takvim gününden fazla (bazı sınırlı durumlar haricinde) geçerli sürücü kartı olmadan sürüşe devam etmesi yasaktır.Sürücü kartı nedir?

Sayısal takograf donanımlı bir aracı kullanırken her gün kullanılması gereken akıllı karttır.Birden fazla sürücü kartı alabilir miyim?

Hayır.Şirket kartı nedir?

Şirketin yerleşik olduğu ülkedeki yetkili otorite tarafından, takograf hafızasında saklanan bilgiyi indirmek ve yetkisiz ulaşımı engellemek için şirkete ait bilgileri kilitlemek amacıyla, taşımacılık şirketine verilen karttır.Bir şirket birden fazla şirket kartı alabilir mi?

Evet. şirket tarafından alınan tüm şirket kartlarının birbirinin aynı olması ve birbirinin yerine kullanılabilmesi gerekir. Kart numarasında değişiklik olmamasını teminen, kart başvurusu esnasında veri numarası ve vergi dairesi bilgilerinin aynı girilmesi gerekmektedir.Servis kartı nedir?

Temel olarak sayısal takografların takılması, açılması, kalibre edilmesi,kontrolü ve bilgi yüklenmesi için, onay almış servislere ve/veya servislerin montajcılarına verilen akıllı kartlardır.Kimler servis kartı alabilir?

Sadece sayısal takograf için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay almış yetkili servisler servis kartı alabilir.Servisler birden fazla kart alabilir mi?

Evet.Sayısal takograf kartını nasıl alacağız?

Sayısal takograf kartı almak isteyen sürücü/şirket ve servisler başvurularını internet üzerinden http://staum.tobb.org.tr adresinden ulaşacakları başvuru ekranı aracılığıyla yapacaklardır. Ön başvurular internet üzerinden alınacak, ön başvurunun ardından sürücüler şahsen TOBB tarafından yetkilendirilmiş Odalara gerekli belgelerle giderek başvuru işlemini tamamlayacaktır. Başvuru sahipleri Odalara gitmeden ödemeyi gerçekleştirmiş olmalıdırlar. Kart teslimatları başvurunun yapıldığı Odalardan gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte, denetim kartları için başvurular da kartların teslimatı da TOBB ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yapılacak işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.Sürücü kartına başvuru koşulları nelerdir?

Uluslararası taşımacılık yapan, eşya taşımacılığı ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerden SRC1/SRC2/SRC3/SRC4/SRC5 belgesine sahip her sürücü sayısal takograf kartına başvuru yapabilecektir.Sürücü kartı başvurusu için hangi belgeler gerekmektedir?

Ön başvuru işlemi ve takograf kartı ödemenizin ardından başvuru işlemini gerçekleştirmek için ilgili Odaya giderken aşağıdaki belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir. • Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi • Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi • Aşağıda özellikleri belirtilen biyometrik fotoğrafınız Biyometrik Fotoğraf Özellikleri: • Biyometrik fotoğraf ülkelerin vize başvuruları ve pasaportlar için konsolosluklar, büyükelçilikler veya başkonsolosluklar tarafından istenilen, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır. • Biyometrik fotoğraf boyutları 3,5cm x 4,5cm olarak belirlenmiştir. • Fotoğraf, yüzün iki tarafı da tam olarak görünecek şekilde cepheden çekilmelidir, tebessüm edilmemelidir. • Arka zemin düz ve beyaz renkte ya da açık bir kontrast renkte olmalıdır. Renkli ve desenli zeminler kabul edilmeyecektir. • Fotoğraf, aşırı koyu, aşırı açık ya da yüzün bir tarafını karanlık bırakacak şekilde çekilmemelidir. • Fotoğrafta gözler tam olarak görülmelidir. Güneş gözlüğü ile çekilen veya gözlük camında parlama olan resimler geçersizdir.Servis kartı başvurusu için hangi belgeler gerekmektedir?

Ön başvuru işlemi ve takograf kartı/kartları ödemenizin ardından başvuru işlemini gerçekleştirmek için ilgili Odaya giderken aşağıdaki belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir. • İmza Sirküleri aslı ve fotokopisi (Aslı kontrol edildikten sonra geri verilecektir.) • Vekaletname aslı ve fotokopisi (İmza sirkülerinde servis yetkilisinin adı geçmiyorsa vekaletname talep edilir.) • Oda Kayıt Belgesi aslı • Vergi Levhası fotokopisi • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan Servis Yetki Belgesi fotokopisi • Başvuruyu imzalayacak kişinin Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi • Servis KaşesiŞirket kartı başvurusu için hangi belgeler gerekmektedir?

Ön başvuru işlemi ve takograf kartı/kartları ödemenizin ardından başvuru işlemini gerçekleştirmek için ilgili Odaya giderken aşağıdaki belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir. • İmza Sirküleri aslı ve fotokopisi (Aslı kontrol edildikten sonra geri verilecektir.) • Vekaletname aslı ve fotokopisi (İmza sirkülerinde şirket yetkilisinin adı geçmiyorsa vekaletname talep edilir.) • Oda Kayıt Belgesi aslı • Vergi Levhası fotokopisi • 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu Uyarınca alınan Yetki Belgesi fotokopisi • Başvuruyu imzalayacak kişinin Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi • Şirket KaşesiGeleneksel analog takograf takılı bütün araçlardaki cihazların sayısal takograflarla değiştirilmesi zorunlu mudur?

Evet. Yurt içinde taşımacılık yapan ve takograf kullanması zorunlu olan tüm araçlarda kullanılan analog veya elektronik takograf cihazlarının, 10/7/2020 tarihine kadar dijital takograf ile değiştirilmesi zorunludur.Yol kontrolleri nasıl yapılacak?

Halihazırda analog cihaz donanımlı araçlar için herhangi bir sayısal takograf uyarlaması olmayacağı için, hem sayısal hem analog donanımlı araçlar kontrol edilecektir. .Sayısal takograf araç verilerinin kullanıcı tarafından yasal olarak indirilme zorunluluğu var mıdır?

Sayısal takograf kullanan araçlar, sayısal takograf araç verilerini en geç 3 ayda bir indirmeli ve elektronik olarak arşivlemelidir.Sürücü kartı verilerinin kullanıcı tarafından yasal olarak indirilme zorunluluğu var mıdır?

Sayısal takograf kullanan sürücüler, sürücü kartı verilerini en geç 25 günde bir indirmeli ve elektronik olarak arşivlemelidir.Veri indirme işleminde şirket kartının fonksiyonu nedir?

Şirket kartı, dijital takograflardan veri indirme için yetkilendirme sağlayan bir karttır. Dijital Takograf takılı yeni veya ikinci el bir araç alındığında, araç yola çıkmadan önce, şirket kartının dijital takografa takılarak, şirketi takografa tanıtmak gerekmektedir. Dijital takograftan veri indirilmesi sırasında, önce şirket kartı takografa takılır. Şirket kartı ile şirket bilgileri takograf cihazına kaydedildiği için araçtaki takograf cihazı şirketin verilerini, takılacak veri indirme cihazına gönderir.Sayısal takograflardaki bilgilerin arşivlenmesi gibi bir zorunluluk var mıdır?

Evet. Şirketler hem sürücü kartlarının bilgilerini hemde araçtaki takograf cihazlarının bilgilerini en az bir yıl saklamak zorundadır. Dolayısıyla düzenli olarak bilgileri kartlardan ve cihazlardan kopyalamalıdırlar.Yurtdışında 25 günden fazla sefere giden taşıtlar yüklemelerini nasıl gerçekleştirecektir?

Sisteme https://takograf.tobb.org.tr/ adresinden online olarak yurtdışından da yükleme yapılabilmektedir.Sayısal takograf araç ve sürücü kartı verilerinin her ikisini de 'Dosya Yükleme' alanından yükleyebilir miyim?

Sayısal takograf araç ve sürücü kartı verilerinizin her ikisini de 'Dosya Yükleme' alanından dosyanızı seçerek sisteme yükleyebilirsiniz. Sistem yüklediğniz dosyanın sayısal takograf araç verisi mi sürücü kartı verisi mi olduğunu otomatik olarak algılamaktadır.Sayısal takograf araç veya sürücü kartı verilerimi 'Dosya Yükleme' alanından sisteme yüklemeye çalıştığımda 'Dosya Yükleme İşleminiz Başarısız! Yüklemek istediğiniz dosyanın imzası doğrulanamadı.' hatası alıyorum. Ne yapmam gerekir?

Yüklemek istediğiniz sayısal takograf araç veya sürücü kartı verisi geçerli bir takograf verisi değil ise veya dosyada herhangi bir değişiklik yapılmış ise bu hatayı almanız muhtemeldir.Daha önce yüklediğim sayısal takograf araç verilerinin bilgisine ulaşabilir miyim?

Daha önce yüklediğiniz sayısal takograf araç verilerini 'Yükleme Görüntüleme' alanında bulunan 'Araç Sorgula' seçeneği ile sorgulayabilirsinizDaha önce yüklediğim sürücü kartı verilerinin bilgisine ulaşabilir miyim?

Daha önce yüklediğiniz sürücü kartı verilerini 'Yükleme Görüntüleme' alanında bulunan 'Sürücü Sorgula' seçeneği ile sorgulayabilirsiniz.Dosya yüklerken yükleme işlemi başlamıyor. Ne yapmalıyım?

Sisteme dosya yüklerken, yükle butonuna tıkladığınızda yükleme işlemi başlamadıysa ve herhangi bir uyarı görüntülenmediyse tarayıcınızın geçmişini(ön belleğini) temizleyerek yeniden denemelisiniz.Taşımacılık yapan bir sürücünün 28 günden önce işten ayrılmış olması halinde, şirket yetkilisinin söz konusu şahsa ait verileri veri analizi sistemine aktarma zorunluluğu bulunmakta mıdır?

Sayısal takograf araç ünitelerinde kaydedilen verilerin periyodik olarak her ay gönderilmesi zorunlu olduğundan, sürücülerin şirketlerde çalıştığı sürelerin ne kadar olduğunun bu zorunluluğa herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.Taşeron olarak çalıştırdıkları ancak kendi K belgelerinde görünen ve hizmet veren araçların veri yükleme sorumluluğu kime aittir?

Sayısal takograf verilerini yükleme sorumluluğu yetki belgesi sahiplerine aittir.Firmalar, verilerini veri bankasına yüklemeleri ve orada saklanması karşılığında, TOBB'a aylık veya yıllık olarak bir bedel ödeyecekler midir?

Sayısal Takograf Veri Analizi Sistemi çerçevesinde firmaların veri yüklemeleri ve saklamalarına ilişkin herhangi bir ücret ödemeleri öngörülmemektedir.D2 belgesiyle yola çıkan kiralık araçlar veriyi nasıl yükleyecek?

Esas firma veriyi yükleyecek. Taşımacılık firması şirket kartı alacak. Sorumluluk kiracı firmada. Onun yetki belgesi olması gerek. Verilerini kendisi yükleyecek. Yetki belgesi sahipleri ifadesi var. Süreci kendisi takip edecek. Şirket kartı kilidi orada devreye giriyor.Sayısal takograf kartında saklanan bilgileri ekranda görebilir miyim, çıktı alıp yükleyebilir miyim?

Evet. Bilgiler takografın ekranında görüntülenebilir, araçtaki takograf cihazı üzerinden ya da yazıcıya bağlı bilgisayar kullanan bir kart okuyucu ile çıktı alınabilir veya araçtaki takograf cihazı ya da uyumlu başka bir cihaz ile indirilebilir.Toplu veri yüklenirken servisin kullanıcı adı ve şifre denetiminden sonra (Authentication süreci) “The remote server returned an error: (500) Internal Server Error” hatası neden alınmaktadır?

Kullanıcı adı kısmında mersis no yerine farklı karakterlerin girilmesi sonucunda bu hata alınmaktadır.staumkayit.tobb.org.tr adresine kayıt sırasında kullanıcı adı olarak hangi bilgiyi kullanmamız gerekiyor?

Kullanıcı adı olarak mersis numarası girilmelidir.Ceza kesilecek mi?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca, veri gönderme yükümlülüğüne uymayan yetki belgesi sahiplerine her taşıt için 2 uyarma verilir.'' şeklinde güncellenmesi gerekmektedir.Yurtdışında sürüş yapan sürücüler 28 günde gelemiyor. Uzaktan veri indirme maliyeti çok yüksek. Yaptırımı nedir?

Yaptırımlarla ilgili ikincil bir düzenleme henüz yapılmadı.