Çağrı Merkezi :   444 9 559


Sayısal Takograf

Takograf cihazı, karayolu araçlarının hareketinin ve sürücülerinin belli çalışma sürelerinin detaylarını otomatik veya yarı otomatik olarak göstermek ve kaydetmek için karayoluyla taşımacılık yapan araçlara monte edilmesi tasarlanan kayıt cihazıdır.

Takograf cihazı;

  • Araç kullanım sürelerini denetler.
  • Araç hızını denetler.
  • Kanunun belirttiği sınırlar içinde aracın kullanımını denetler.
  • Denetlediği kayıtları hafızasında tutar.
  • Hafızasındaki kayıtları grafik veya yazılı rapor olarak verir.

Sayısal takograf uygulamasının zorunlu olduğu, AETR anlaşmasına taraf ülkeler şunlardır: Almanya, Andora, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İsveç, İsviçre, İspanya, İtalya, Karadağ, Kazakistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Lihteştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Monako, Norveç, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya Slovenya, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Yunanistan.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2017 tarihli 2017/KDGM-4/ST Genelgesi hükümlerince, sayısal takograflardan elde edilen tüm araç verilerinin ve sürücü kartlarından elde edilen tüm sürücü verilerinin mevzuata uygun olarak arşivlenmesi zorunludur. Bu yönetmeliğe göre;

  • Sürücü kartı verileri en geç 25 günde bir indirilmeli ve kart verme otoritesine gönderilmelidir.
  • Sayısal takograf araç verileri en geç 3 ayda bir indirilmeli ve ayda bir defa kart verme otoritesine gönderilmelidir.

Sürücü Kartı

Belirli bir sürücüye verilen takograf kartıdır ve sayısal takograf donanımlı bir aracı kullanırken her gün kullanılması gereken akıllı karttır.Sürücü kartı sürücüyü tanıtır ve sürücü faaliyeti verisinin hafızaya alınmasına yarar.

Veri Toplama ve Analiz Sistemi

Veri Toplama ve Analiz Sistemi ile sayısal takograf kartları ve araç ünitelerinde kaydedilen verilerinde toplanması, saklanması ve analiz edilmesi işlemleri gerçekleştirilmektedir.Anasayfada bulunan 'Dosya Yükleme' alanından yüklemek istediğiniz indirilmiş sürücü kartı verisi veya araç ünitesi verisini seçerek sisteme yükleyebilirsiniz. Ayrıca 'Yükleme Sorgulama' alanından daha önceden yüklediğiniz sayısal takograf araç ve sürücü kartı verilerinizi sorgulayabilirsiniz.