Çağrı Merkezi :   444 9 559


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Taşımacılarımıza Duyuru

                                                                                                                    T.C.
                                                                                        ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI
                                                                                        Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü


                                                     

SAYISAL TAKOGRAF İLE İLGİLİ TAŞIMACILARIMIZA DUYURU

 

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 40. Maddesinin 31. Fıkrası gereğince; yetki belgesi sahipleri, sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtlarının sayısal takograf ünitelerindeki verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren aylık dönemler halinde elektronik ortamda arşivlemek ve bu veriyi, en geç takip eden ayın sonuna kadar  Bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine (TOBB) göndermek zorundadır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine her taşıt için 2 uyarma verilmesi uygulamasına 1/1/2020 itibariyle başlanılacaktır.

Buna göre, yetki belgesi sahipleri Ocak-2020 içerisinde* indirdikleri sayısal takograf verilerini, en geç Şubat-2020 sonuna kadar ve aynı şekilde sonrasında da her ay indirdikleri verileri en geç takip eden ayın sonuna kadar göndermekle yükümlüdür.

Sözkonusu veriler, takograf.tobb.org.tr adresine gönderilecek olup detaylı bilgilere bu adres üzerinden erişilebilmektedir.

Ayrıca 444 95 59 numaralı çağrı merkezi ve staum@tobb.org.tr adresinden konu ile ilgili sorular yanıtlanmaktadır.

Taşımacılarımıza saygıyla duyurulur.

*Verinin hangi gün indirildiğine bakılmaksızın sadece bir aylık dönem süresince indirilip indirilmediği kontrol edileceğinden verinin sadece ayın son günü, ilk günü veya her hangi bir belirli günde indirilmesi gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Taşımacı/sürücü tarafından aylık dönem içerisinde istenilen gün veri indirime işlemi yapılabilecektedir.